PYTANIA O DEFINICJE

Darowizna a prawo do zachowku2016-02-10 14:38:56

Moja babcia chce zapisać na mnie swoją część domu. Sytuacja jest trochę skomplikowana, bo babcia ma pięcioro dzieci (dwie córki z pierwszego małżeństwa - moja mama jest jedną z nich), a troje z drugiego małżeństwa. Z części po zmarłym dziadku...

Prawo spadkowe - zachowek2013-10-23 11:38:53

Jestem jedną z czwórki mojego rodzeństwa. Nasz ojciec zmarł w 1985 roku a mama żyje. W kwietniu 2012 roku mama testamentem w obecności notariusza zapisała dom z działką dla jednej mojej siostry za opiekę nad nią. Siostra kilka dni temu...

Prawo do zachowku2013-07-15 11:29:31

Teściowa przepisała nam dom 11 lat temu. Żona ma jeszcze siostrę. Czy siostra może kiedyś upominać się o zachowek lub jakiekolwiek zadośćuczynienie?

wi?cej


Zachowek

Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

Art. 991 ust. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny
(Dz.U. z 1964 r., Nr 16, poz. 96 z późn. zm.)

Uwaga! Zakres definicji

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Wersje historyczne

przed 01.01.1965r.
Brak wersji historycznych w tej ustawie. Kodeks cywilny wszedł w życie 01.01.1965r.

Komentarze

Brak komentarzy!
Dodaj swój komentarz

E-PORADY

Czy zapłacić pełne składki ZUS, gdy zawieszam działalność w trakcie miesiąca?2016-06-18 20:52:51

Jeśli zawieszę działalność gospodarczą 6. dnia miesiąca, to płacę za ten miesiąc wszystkie równe składki ZUS, czy tylko ubezpieczenie zdrowotne?

Ile czasu ma urząd skarbowy na zwrot podatku z korekty PIT?2016-06-18 20:49:29

Składałam PIT-11 marca i 29 maja otrzymałam pismo z urzędu do złożenia korekty, wiec korektę PIT złożyłam 1 czerwca. Jak mam teraz liczyć termin zwrotu, skoro oni nie kwapili się wcześniej poinformować o błędzie w zeznaniu?

Podatek od emerytury włoskiej2016-06-18 20:45:28

Mój mąż (Włoch) otrzymuje emeryturę włoską na konto PKO BP już od 2004 r. mieszkając jeszcze we Włoszech, ponieważ taka była potrzeba. Cały czas podatek był potrącany we Włoszech do roku 2013,a w 2014 r również w Polsce. Ponieważ wystąpiło...

więcej